Nye indlg

Hsten i hus

29-08-2014 10:56
Så er vi endelig blevet helt færdige med at høste. Godt nok har vi været færdige med at høste korn og raps afgrøderne siden begyndelsen af august. Det er hestebønnerne som trækker lidt ud. De høstes dog normalt senere end kornet - typisk 3-5 uger senere.
Som alle ved har vi haft en fantastisk juli med sol sol og atter sol, det har for os landmænd måske været en kende i overkanten, da vores afgrøder har lidt af vandmangel, hvilket har tvangsmodnet kornet og skåret toppen af udbytterne.
Men det har været fantastisk i den forstand at det har været is, og strandvejr.
 
 
Vi har kunnet nyde mange gode måltider i marken i år. Det har været en af de mindre stressende høstår end vi tidligere har oplevet.
 
 
Der har sågar været overskud til at lave lidt sjov - vi havde en god høstdag på Kildegård i Mintebjerg, hvor vi var nødt til at køre med tre vogne for at kunne følge med. Vi høstede over 50 ton/timen og afstanden var for lang til at to vogne kunne holde majetærskeren kørende. Efter aftensmaden stillede vi op til et HØST TEAM 2014 foto.
 
Tak for hjælpen til Inger, Astrid og Ditte for god mad og kolde drikke.

Kommentarer

  • #1
  • Cosmolot
    12-10-2020 09:58
    В наше время можно зарабатывать, чтобы не думать о том, как экономить по итоге! Я вот в последнее время залип в игры космолот онлайн. Там казино, автоматы и многое другое. С помощью понимания и удачи, можно неплохой заработать сделать. Вот советую заглянуть https://cosmolot24-casino.xyz/ , может захотите попробовать ... вдруг пойдёте в плюс, так и меньше экономить придётся!


  • #2
  • MatthewHeerb
    09-09-2020 09:11
    Посмотрите,для спама слишком интересно

    http://offeramazon.ru/nikon


  • #3
  • JosephPoils
    31-08-2020 05:36
    online casino BetChan https://betchan.xyz онлайн казино БетЧан Официальный сайт


  • #4
  • RobertRhino
    13-08-2020 18:52
    online casino Pin Up https://pin-up777.ru/ онлайн казино Пин Ап Официальный сайт


  • #5
  • drab_guadalu
    30-07-2020 23:23
    Read Brandi Love new post http://www.listenyuan.com/home/link.php?url=https://brandilove.fun/brandi-love-official-twitter-channel-i-support-hunting-but-i-could-never-personally-shoot-an-animal/ - Here
    Read Hitomi Tanaka new post http://ssl.netidc.com/?a%5B%5D=https://hitomitanaka.fun/hitomi-tanaka-adult-video-oily-hitomi-tanaka-takes-bathroom-pounding/ - Here
    Read Sasha Grey new post http://www.rol.be/events/e_s_b_nl.php?beginlink=https://sashagrey.fun/sasha-grey-official-twitter-channel-new-youtube-video-is-up-is-a-poopsock-cake/ - Here
    Read Leah Gotti new post https://www.svdp-sacramento.org/events-details/15-02-14/Ninth_Annual_Benefit_for_the_Poor_Dinner.aspx?Returnurl=https://leahgotti.fun/leah-gotti-reddit-channel-too-good-to-be-true/ - Here
    Read Angela White new post http://images.google.com.jm/url?q=https://angelawhite.fun/angela-white-adult-video-angela-white-and-whitney-wright-loves-licking-chloe-cherry-pussy/ - Here
    Read Adriana Chechik new post http://investalks.com/home/link.php?url=https://adrianachechik.fun/adriana-chechik-official-instagram-channel-im-eating-all-the-terrible-but-delicious-american-dishes-today/ - Here
    Read Nikita Bellucci new post http://www.consolidatedrealtorsinc.com/SearchPoint/redir.asp?lid=1®_id=pTypes&sname=%2Fsearchpoint%2Fsearch.asp&sponsor=BUS&url=https://nikitabellucci.fun/nikita-bellucci-tumblr-channel-nikita-nostraelle-est-sicileelle-est-si-sil-encieuse-quon/ - Here
    Read Lena Paul new post https://erotikportal-24.net/wp-content/plugins/AND-AntiBounce/redirector.php?url=https://lenapaul.fun/lena-paul-facebook-channel-filming-today-bout-to-get-freaky-on-a-pool-table-stay-tuned-for-updates-haha/ - Here


  • #6
  • kind_braelyn
    30-07-2020 14:55
    Read Eva Lovia new post https://www.google.so/url?cd=1&esrc=s&q=&rct=j&sa=t&source=web&url=https://evalovia.fun/eva-lovia-official-twitter-channel-lets-try-this-again-lol-the-original-version-gave-me-too-much-anxiety-after-some-of-you-pointed-something-out/&ved=0ccsqfjaa - Here
    Read Valentina Nappi new post https://usachannel.info/amankowww/url.php?url=https://valentinanappi.fun/valentina-nappi-official-instagram-channel-follow-me-on-twitch-link-in-bio-thewitcher3-yennefer-yenneferofvengerberg/ - Here
    Read Amarna Miller new post http://cherrybb.jp/test/link.cgi/www.https://amarnamiller.fun/amarna-miller-adult-video-amarna-miller-seduciendo-a-su-jefe-con-un-bj//tube/89141/upskit_bigass.html - Here
    Read Mia Malkova new post http://so.guyitai.net/search/index?url=https://miamalkova.fun/mia-malkova-reddit-channel-mia-recovering-from-her-boobs-surgery-thoughts/ - Here
    Read Julia Ann new post http://rvnetlinx.com/wpframetop.php?id=2063&rvnl=wpcpground.php%3Fcat%3Dusaia&url=https://juliaann.fun/julia-ann-facebook-channel-bend-down-for-a-perfect-shot-%f0%9f%98%89%f0%9f%98%89%f0%9f%98%89-sportseries-%f0%9f%92%93/ - Here
    Read Lisa Ann new post http://www.google.com.lb/url?cad=rja&cd=1&ei=&esrc=s&q=&rct=j&sa=t&source=newssearch&uact=8&url=https://lisaann.fun/lisa-ann-adult-video-lisa-ann-is-a-horny-milf-on-the-bangbus-this-week-we-have-lisa-anne-and-she-is-looking-hotter-than-ever-these-days-she-came-down-to-florida-for-some-great-sun-action-but-befo/&ved=0CBoQqQIoADAA - Here
    Read Piper Perri new post http://sc.devb.gov.hk/TuniS/https://piperperri.fun/piper-perri-facebook-channel-share-%f0%9f%98%9a%f0%9f%98%8b%f0%9f%98%8b%f0%9f%98%8b%f0%9f%98%8b//bd/nepali-12sal-ki-ladki-ki-chudai-xxx-video.html - Here
    Read Hitomi Tanaka new post https://images.google.lt/url?q=https://hitomitanaka.fun/hitomi-tanaka-official-youtube-channel-hitomi-tanaka-exposes-her-breasts-while-listening-to-rap-music/ - Here


  • #7
  • weak_emilee
    30-07-2020 06:51
    Read Kendra Lust new post http://www.google.com.kw/url?cad=rja&cd=2&esrc=s&frm=1&q=&rct=j&sa=t&source=web&uact=8&url=https://kendralust.fun/kendra-lust-official-twitter-channel-cumming-at-the-same-time-from-scissoring-is-a-big-flex-%e2%9c%82%ef%b8%8f%f0%9f%92%a6-flexfriday/&ved=0CCYQFjAB - Here
    Read Mia Malkova new post http://speedierealty.com/searchpoint/redir.asp?lid=1®_id=ptypes&sname=%2Fsearchpoint%2Fsearch.asp&sponsor=lan&url=https://miamalkova.fun/mia-malkova-adult-video-mia-malkova-james-deen-sex-on-hntimes_com/ - Here
    Read Alexis Fawx new post https://www.google.com.pg/url?cad=rja&cd=&docid=zuid2ho-0hgt1m&esrc=s&q=&rct=j&sa=i&source=images&tbnid=kc9iiu4fp5ainm%3A&uact=8&url=https://alexisfawx.fun/alexis-fawx-official-facebook-channel-high-my-sunshine-ladies-%f0%9f%8c%bb-%e2%80%a2-%e2%80%a2-%e2%80%a2-sunflowers-garden-seeds-seedcollection-sunshine-love-organic-gardener-per/&ved=0cacqjrw - Here
    Read Nikita Bellucci new post http://www.boosterblog.es/votar-26047-24619.html?adresse=https://nikitabellucci.fun/nikita-bellucci-official-twitter-channel-re-binaglfar-sorry-joi-lol/&popup=1 - Here
    Read Madison Ivy new post http://www.ahewar.org/links/dform.asp?url=https://madisonivy.fun/madison-ivy-reddit-channel-tits/ - Here
    Read Julia Ann new post http://www.rxtrail.org/wp-content/plugins/wirefunnel/wfredirect.php/?redirectURL=https://juliaann.fun/julia-ann-official-instagram-channel-saturdaymood-content-%f0%9f%92%8b%f0%9f%92%95-yes-like-most-everyone-im-at-home-during-the-lockdown-i-respond-to-messages-at-my-only/ - Here
    Read Ava Addams new post http://www.rekvalifikacni-ucetni-kurzy.cz/web_https://avaaddams.fun/ava-addams-official-twitter-channel-re-mickeyjoeypaddy-onlyfans-so-jealous//find/porhob/ - Here
    Read Eva Notty new post http://www.ngaidai.com/board/go.php?https://evanotty.fun/eva-notty-tumblr-channel-click-here-to-watch-eva-notty-private-webcam-show/= - Here


  • #8
  • brief_kinsley
    29-07-2020 22:43
    Read Gianna Michaels new post http://albasu.jp/kyoto-quiz/_m/index.php?a=free_page%2Fgoto_mobile&referer=https://giannamichaels.fun/gianna-michaels-adult-video-gianna-michaels-lex-steele-xxx-10/ - Here
    Read Mia Khalifa new post http://www.designguide.com/redirect.ashx?url=https://miakhalifa.fun/mia-khalifa-adult-video-stepmom-julianna-vega-and-mia-khalifa-cumming/ - Here
    Read Gianna Michaels new post https://foro.infojardin.com/proxy.php?amp=&link=https://giannamichaels.fun/gianna-michaels-official-twitter-channel-let-me-use-my-tounge-mmmmm/ - Here
    Read Gianna Michaels new post https://got4x4.com/source/https://giannamichaels.fun/gianna-michaels-official-youtube-channel-gianna-michaels-rainbow-sun-francks// - Here
    Read Riley Reid new post https://www.google.com.kw/url?cad=rja&cd=2&esrc=s&frm=1&q=&rct=j&sa=t&source=web&uact=8&url=https://rileyreid.fun/riley-reid-official-youtube-channel-dear-riley-episode-5/&ved=0ccyqfjab - Here
    Read Dillion Harper new post http://realty-executives.com/SearchPoint/redir.asp?lid=0®_id=pTypes&sname=%2Fsearchpoint%2Fsearch.asp&sponsor=COM&url=https://dillionharper.fun/dillion-harper-reddit-channel-spank/ - Here
    Read Julia Ann new post https://baoviet.com.vn/Redirect.aspx?url=https://juliaann.fun/julia-ann-adult-video-lesbian-extreme-dana-vespoli-phoenix-marie-julia-ann-dana/ - Here
    Read Kendra Lust new post http://maps.google.com.ar/url?q=https://kendralust.fun/kendra-lust-official-instagram-channel-happy4thofjuly%f0%9f%87%ba%f0%9f%87%b8-may-we-think-as-freedom-not-as-the-right-to-do-as-we-please-but-the-opportunity-to-do-whats-right/ - Here


  • #9
  • thoug_kailani
    29-07-2020 14:12
    Read Gina Gerson new post https://admin.stackedbrands.com/scripts/click.php?a_aid=584a6e970dd2a&desturl=https://ginagerson.fun/gina-gerson-adult-video-petite-russian-gina-gerson-lesbian-fisting-blonde-euro-girl/ - Here
    Read Sasha Grey new post http://www.turnhofer.com/fb_apps/andelska_kava/?a%5B%5D=https://sashagrey.fun/sasha-grey-reddit-channel-sasha-gets-the-job-done/ - Here
    Read Lena Paul new post https://maps.google.cf/url?q=https://lenapaul.fun/lena-paul-facebook-channel-new-photo-session-i-hope-you-like-my-loves-many-kisses/ - Here
    Read Romi Rain new post http://www.mono-s.com/navi/rank.cgi?id=38912&mode=link&url=https://romirain.fun/romi-rain-tumblr-channel-click-here-to-watch-romi-rain-private-webcam-show/ - Here
    Read Riley Reid new post http://www.bitfemme.com/cgi/link/rank.cgi?id=7158&mode=link&url=https://rileyreid.fun/riley-reid-adult-video-riley-reid-riley-reid/ - Here
    Read Lana Rhoades new post http://www.google.com.mt/url?q=https://lanarhoades.space/lana-rhoades-adult-video-vixen-lana-rhoades-has-sex-with-her-boss/ - Here
    Read Ava Addams new post http://images.google.dj/url?q=https://avaaddams.fun/ava-addams-adult-video-ava-addams-cumshot-compilation-hd-part-1/ - Here
    Read Alexis Texas new post https://www.medicalsupports.in/catalog/view/theme/_ajax_view-product.php?product_href=https://alexistexas.fun/alexis-texas-facebook-channel-teamtexas-fans-%f0%9f%98%98%f0%9f%98%98%f0%9f%98%98/ - Here


  • #10
  • scree_khari
    28-07-2020 17:01
    Read Valentina Nappi new post http://www.google.com.ng/url?q=https://valentinanappi.fun/valentina-nappi-reddit-channel-working-out/ - Here
    Read Apolonia Lapiedra new post http://maps.google.com.jm/url?q=https://apolonialapiedra.fun/apolonia-lapiedra-official-youtube-channel-playa-del-carmen-apolonia-lapiedra/ - Here
    Read Lana Rhoades new post http://www.collegeboyspank.com/Home.aspx?returnurl=https://lanarhoades.space/lana-rhoades-adult-video-mark-wood-gifted-lana-rhoades-ravenous-asshole-for-his-bday/ - Here
    Read Leah Gotti new post http://images.google.com.lb/url?q=https://leahgotti.fun/leah-gotti-official-instagram-channel-give-yourself-some-me-time-and-stay-safe%f0%9f%98%98/ - Here
    Read Tori Black new post http://www.spankingboysvideo.com/Home.aspx?returnurl=https://toriblack.fun/tori-black-adult-video-tori-black-gives-an-awesome-pov-handjob/ - Here
    Read Nicolette Shea new post https://images.google.co.uz/url?q=https://nicoletteshea.fun/nicolette-shea-adult-video-blonde-cutie-nicolette-shea-seductively-takes-her-clothes-off/ - Here
    Read Anissa Kate new post http://snoekpie.com/gallery/main.php?g2_retur=&g2_return=https://anissakate.fun/anissa-kate-official-instagram-channel-lesbo-skype-show-with-the-pretty-yasmine-friday-may-15th-from-8pm-cetsend-me-a-message-on-skype-to-book-your-show-my-s/&g2_subView=core.UserLogin&g2_view=core.UserAdmin - Here
    Read Little Caprice new post http://blog.fehlmann.info/htsrv/login.php?redirect_to=https://littlecaprice.fun/little-caprice-adult-video-threesome-lesbian-livesexshow-erotica-festival-little-caprice/ - Here


1 2  >

Skriv en kommentar

Tandsgrd | Tandsgrdvej 6 og 7, 6470 Tandslet - DK | tandsgaard@outlook.com